معرفی کتاب و مصاحبه اختصاصی

 
 

 

 

 ((تبریک به استاد گرامی  خانم دکتر امیرپور بابت چاپ کتابشان))  


 

انتشار کتاب مبانی کلی نظریه‌های ارتباط جمعی

در این کتاب سعی شده آن چه که در حوزه مفاهیم و نظریه‌های ارتباط جمعی ......


به عنوان «اصول» یا مبانی، به ویژه «مکاتب» مطرح است؛ به گونه‌ای قابل درک در 6 فصل بیان شود.
آن چه که در این فصول آورده شده بر اساس سر فصل‌های درسی نظریه‌های ارتباط جمعی است و به منظور پر بار شدن مطالب سعی شده از کتب فارسی و انگلیسی موجود در حوزه نظریه‌ها و برخی جزوه‌های درسی سایر اساتید گرامی بهره گرفته شود.
آن چه که در فراگیری این درس تخصصی به دانشجویان گرامی توصیه می‌گردد؛ این است که یادگیری نظریه‌های ارتباط جمعی به دانشجویان کمک می‌کند تا در دوره‌های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی درک علمی مناسبی از بسیاری رفتارهای ارتباطی رسانه و جامعه داشته باشند.
در این کتاب سعی شده است با گردآوری و ساده سازی بسیاری از نظریه‌های موجود در عرصه ارتباطات انسانی و اجتماعی، علاوه بر افزایش آگاهی علاقمندان و دانشجویان رشته‌های مرتبط با علوم اجتماعی، ارتباطات، مدیریت رسانه و امور فرهنگی، با ساده سازی و خلاصه نمودن مفاهیم بعضا سنگین و تئوریک این عرصه، به همراه استفاده از فاکتها و مثالهای ملموس و عینی بومی، دغدغه این گروه از افراد را برای فهم نظریه‌های ارتباطات و موفقیت در کنکورهای تحصیلات تکمیلی دانشگاههای آزاد و سراسری به حداقل ممکن کاهش دهد.
بی شک خلاصه کردن هر فصل و نگاشتن نکات اصلی و مهم هر فصل این کتاب می‌تواند نقش موثری در افزایش یادگیری و نکات کلیدی نظریه‌های ارتباطات جمعی برای علاقمندان و دانشجویان داشته باشد

------------------------------------------------------------------------------------------

 

با سلام خدمت دانشجویان محترم:

 

 مصاحبــه  اختصاصی وبــلاگ دانشجـویـان ارشـد ارتبــاطات 91 قوچـان بـا نویسنـدگـان کتاب  مبانی کلـی نظریه هـای ارتباط جمعـی ، اساتـید محترم سرکار خانم دکتر امیرپور  و آقای شفیع بهرامیان  ، لطفا به ادامه مطلب مراجعه نمائید.


ضمن عرض سلام وتبریک سال نو ،با خبر شدیم به تازگی کتابی از شما به چاپ رسیده است به همین منظور از وبلاگ دانشجویان ارشد ارتباطات 91 قوچان  مزاحم شما شدیم تا چند سوال  از حضورتان داشته باشیم.

 

-  لطفا معرفی خودتان را معرفی کنید  و میزان تحصیلات ؟

 

 مهنازامیرپور          میزان تحصیلات:دکتری             رشته تحصیلی:جامعه شناسی   

 

مرتبه علمی:استادیار

 

حدود6سال است که مدیرگروه رشته ارتباطات اجتماعی در واحد تربت جام هستم .

 

-  چند وقته که مشغول تدریس هستید و آیا فقط در دانشگاه آزاد قوچان تدریس دارید ؟

 

ازبهمن ماه 1376تاکنون تدریس میکنم.  دردانشگاه آزاد واحد تربت جام(رشته ارتباطات اجتماعی مقطع کارشناسی) وقوچان(رشته ارتباطات اجتماعی مقطع ارشد) ودر مشهد(رشته علوم سیاسی وحقوق).پیام نور مشهد درمقطع کارشناسی ارشدجامعه شناسی ویک ترم(مهرماه 1390) نیز درواحد بین الملل درکشور افغانستان درشهرکابل برای  دانشجویان کارشناسی ارشد تدریس نموده ام.

 

 -  لطفا اطلاعاتی درباره کتابتون برای بازدید کنندگان وبلاگ ارائه دهید؟(عنوان، ناشر، تیراژ و. ....)

 

عنوان کتاب: مبانی کلی نظریه های ارتباط جمعی  .ناشر:انتشارات جامعه شناسان تهران و تیراژ1000جلدمیباشد.---

 

- خانم دکتر انگیزه شما از چاپ این کتاب چه بوده است؟

 

باشروع تدریس دررشته ارتباطات اجتماعی درمقطع کارشناسی ارشد، بخصوص درس نظریه های ارتباطات ،احساس کردم که نیازبه تالیف کتابی تخصصی ومرجع وجود دارد چراکه دانشجویان مجبوربودند به صورت پراکنده به منابع متعدد(فارسی ولاتین)وناقص مراجعه کنندکه علاوه بر سردرگمی واتلاف وقت که معمولا به عدم فهم دقیق مطالب- به دلیل دشواری بیان آنهادراین منابع- میگردید لذا باتوجه به این نیاز که احساس میشدتصمیم به تالیف این کتاب گرفتیم.

 

 

 

-   نگارش این کتاب چه مدت زمان برده است و  آیا شخص یا اشخاصی هم  در نگارش یا چاپ کتاب به شما کمک کرده اند؟

 

 

 

این کتاب ماحصل مطالعات و تحقیقات انجام شده ، ترجمه منابع لاتین وجزوات کلاسی من و اقای شفیع بهرامیان ومطالب درسی مطرح شده درکلاس های اساتید به نام دراین حیطه میباشدکه براساس تجربیات کاری خودمان با ذکرمثال های عینی وملموس ازجامعه ایران سعی در جامعیت بیشترمطالب نموده ایم.لازم به ذکراست کل مطالب توسط چندین دانشجودرمقاطع متفاوت ارشد ودکتری مطالعه واشکال یابی شده وپس ازاصلاح نهایی ماحصل زحمات من واقای بهرامیان دراختیار جامعه علمی قرارگرفته است.

 

 

 

- آیا برای چاپ کتاب به مشکل یا مشکلاتی هم برخوردید؟

 

 

 

مشکلات درچندحیطه قابل طرح میباشد:

 

حقوق مولفین که درایران قانون کپی رایت رعایت نمیشود

 

مساله ناشرین است که درحال حاضرفقط به بعداقتصادی توجه میکنند

 

مخاطبین ورسانه هامیباشندکه وظیفه معرفی واطلاع رسانی کتب مرجع رادارند

 

ودانشجویانی که باید ازان به خوبی استفاده کنندچراکه باخواندن کتابهای مرجع به دریای از اطلاعات دست می یابندکه اگرخوددانشجوبخواهدهمه منابع رامطالعه نماید بامشکلات فراوانی برخوردمیکردندبخصوص که اکثرمنابع لاتین وپراکنده هستند-درنگارش هرکتاب مرجع نویسندگان زحمات فراوانی رامتقبل شده اند.

 

 

 

 

 

-  وضعیت چاپ و انتشار کتاب در ایران را چگونه می بینید؟

 

درموردوضعیت چاپ وانتشار کتاب درایران نظرخاصی ندارم.چراکه بایدتمامی قوانین صادرشده رارعایت کرد ودرچهارچوب تنظیم شده نوشت وجلورفت.

 

 بعضی از دانشجویان از قیمت بالای کتاب گلایه داشتند ، نظر شما چیست؟

 

کتاب های تخصصی همگی گران هستند.باتوجه به افزایش قیمت دلار دربازارکه برروی قیمت کاغذنیزتاثیرگذاشته است،این افزایش قیمت رابرروی همه کتب،روزنامه و........شاهدهستیم.به عنوان مثال کتاب رمانی راکه سال گذشته خریده ایدرادوباره امسال قیمت بگیریدیاخریدیک روزنامه و....

 

درموردروزنامه دیده ایدقیمت افزایش یافته اماکیفیت کاغذ،تصاویر،تعدادصفحات و...کاهش یافته است واین متاسفانه درهمه امور روزمره مادیده میشود.تلاش من واقای بهرامیان براین بود که به نسبت قیمت کتابهای مرجع ،قیمت کمتری درنظرگرفته شود تادانشجویان توان خریدکتاب راداشته باشند.

 

-  گویا جهت تدریس درس نظریه های ارتباطات  کتاب خودتون رو به دانشجویان پیشنهاد دادین ، آیا اگر دانشجویی کتاب رو تهیه نکنه نمره ازش کم می کنید( البته این سوال بعنوان مزاح پرسیده شد).

 

مطمئن باشیداگر منبعی جامع تر از این کتاب پیدا میکردم ان رابه دانشجویانم معرفی میکردم.

 

دانشجویانم مجبور به خریدکتاب نیستندآنها حق انتخاب دارند. هراستادی برای درسی که تدریس میکندیکسری منابع معرفی میکندکه دانشجو مختار است آنها را تهیه نماید. لذا اینجانب  همانند هراستاد دیگری منابع رامعرفی نموده ام مانندترم های قبلی.

 

درمورد نمره هم مسئله به این برمیگردد که اگرمنابع اصلی را نخوانند خودشان نمره نخواهندگرفت نه اینکه من به آنها نمره ندهم.

 

- من  و تعدادی از دانشجویان  ورودی 91 درس نظریه های ارتباطات رو در خدمت  شما در ترم های قبلی پاس کردیم ، احساس می کنم دانشجویانی که من بعد با شما در س نظریه های ارتباطات رو دارند کارشان خیلی راحت تره ، زمان ما شما چندین منبع معرفی کرده بودید ،اگه اشتباه نکنم باید 3 منبع مختلف رو تهیه می کردیم و این کار خیلی سخت بود ، اما در حال  حاضر تکلیف دانشجو مشخصه ، نظر شما در این باره چیست؟

 

کاملا درست گفته اید،دراین کتاب دانشجو میداند چه بخواند وترتیب مطالب رانیزبا متنی روان وکامل میبیند. بعلاوه به دانشجویانی که میخواهنددرآزمون مقطع دکتری وکارشناسی ارشد شرکت کنندپیشنهاد می شودحتماکتاب رامطالعه کنند.

 

در پایان اگر صحبت خاصی برای کاربران وبلاگ که بیشتر آنها دانشجویان ارشد ارتباطات هستند دارید ، بفرمائید؟

 

امیدوارم ازمطالعه این کتاب لذتی را که من درزمان دانشجویی باخواندن کتاب نظریات دکترتنهایی بردم وانگیزه ای شد برای مطالعه وتدریس درس نظریات که جزء دروس سخت محسوب میشود،ببرند وبه آنها کمک نماید تا درهرمقطع تحصیبی که هستند بهره لازم را ببرند.

 

 از اینکه این فرصت را در اختیار این وبلاگ قرار دادید صمیمانه سپاسگزارم.

 

--------------------------------------------------------------------

 

مصاحبه اختصاصی با آقای شفیع بهرامیان دانشجوی دکترا و یکی از مولفان کتاب مبانی کلی نظریه های ارتباط جمعی

 

لطفا خودتان را معرفی کنید؟

 

با سلام و عرض ادب

 

ضمن تبریک سال نو برای شما بزرگواران و همه هموطنانم سالی پر از موفقیت و شادکامی آرزو دارم.

 

شفیع بهرامیان هستم متولد اردیبهشت 56 در یکی از روستاهای منطقه کردنشین آذربایجان غربی از توابع شهرستان اشنویه، پذیرفته شده رشته علوم ارتباطات اجتماعی در کنکور 1375 در دانشگاه علامه طباطبایی تهران و پذیرفته شده در آزمون ارشد همان رشته در سال 1379 در همان دانشگاه... 8 سال سابقه مدرسی در این رشته دارم و اکنون دانشجوی دکترای این رشته هستم در تهران... در کنار تحصیل و تدریس نیز 8 سال است در کسوت مسئول روابط عمومی در نهادها و سازمانهای مختلف انجام وظیفه کرده ام.

 

چه مدت است با خانم دکتر امیرپور آشنائید؟

 

چنانچه در گوگل جستجویی در مورد جزوات و منابع ادامه تحصیل در ارتباطات داشته باشید یکی از وبلاگهای معرفی شده " مشتی از خاک مجاز" می باشد که متعلق به من است فکر می کنم این وبلاگ و تحصیل برخی از دانشجویان سابق من در محضر دکتر امیرپور فتح بابی برای آشنایی من با این بزرگوار بوده است...البته تا کنون افتخار دیدار ایشان را از نزدیک نداشته ام و ارتباط ما بیشتر از طریق فضای مجازی و تلفن بوده است. حدود 3 سال است که افتخار آشنایی با ایشان را دارم.

 

چه شد که تصمیم به نگارش این کتاب گرفتید؟

 

نظریه های ارتباطات بعلت تعدد و گستردگی و همچنین بین رشته بودن  "علوم ارتباطات اجتماعی" و تداخل و تجانس با حوزه هایی چون جامعه شناسی، روانشناسی، روانشناسی اجتماعی، تبلیغات، علوم سیاسی، مدیریت و بسیاری دیگر از رشته های آکادمیک، همواره باعث سردرگمی و بعضا غامض شدن موضوع برای علاقمندان و دانشجویان این رشته بوده است از سوی دیگر نیز کتابهایی که تاکنون در این رابطه به زبان فارسی نگاشته و یا ترجمه شده است عموما دارای محتوا و زبانی سنگین و بعضا دیرفهم برای علاقمندان است به همین دلیل و به پیشنهاد خانم دکتر امیرپور تصمیم گرفتیم با گردآوری و ساده سازی و آوردن مصداقهای بومی در حد وسع، نظریه های ارتباطات را در قالب کتابی دانشگاهی ساده سازی و معرفی کنیم.

 

آیا نگارش کتاب بصورت دو نفری باعث بوجود آمدن اختلاف نظر و یا  مشکلاتی نشد؟

 

قطعا گرداوری، تالیف و تدوین کتاب دارای مسائل و مشکلات خاص خود است اما از انجایی که بین ما دو نفر اعتماد لازم و باور به هم وجود داشت نظرات و نگرشهای هرکدام توسط دیگری به چشم یک فرصت برای بهبود کار دیده شد و هیچگاه اختلاف نظری که در روند کار وقفه ایجاد کند مشاهده نگردید.

 

آیا کتاب دیگری هم در دست تالیف دارید؟

 

در حال حاضر کتابی تحت عنوان رسانه شناسی کاربردی به همراه اقای شیرزاد بخشی در دست چاپ دارم که امیدوارم تا 20 فروردین 92 اماده توزیع شود. قبل از این نیز با دکتر جهانگیر بخشی دو کتاب به نام های نظریه های ارتباطات و کاربرد وسایل سمعی و بصری در ارتباطات منتشر کرده ایم. انشاء الله در سال 92 هم به همراه خانم دکتر امیرپور در نظر داریم کتابی با موضوعیت ارتباطات و توسعه منتشر نماییم چرا که در این رابطه منابع به زبان فارسی بسیار کم و یا خیلی قدیمی و سنتی می باشد.

 

با در نظر گرفتن اینکه جنابعالی دانشجوی رشته دکترا هستید چه توصیه ای برای دانشجویان ارشد ارتباطات که می خواهند در آزمون دکترا شرکت کنند ،دارید؟

 

همین که کسی تصمیم به ادامه تحصیل در ارشد دارد به نظر من باید همان روز خود را برای تحصیل در دکترا هم آماده کند و گرنه بدون اراده برای تحصیل دکترا، مدرک کارشناسی ارشد ارزش چندانی از لحاظ معنوی و مادی برای انسان ندارد.رشته ارتباطات بدلیل ماهیت آن قابلیتهای فراوانی برای ادامه تحصیل و کار دارد و می توان دهها گرایش در مقاطع ارشد و دکترا برای ان تعریف نمود که در حال حاضر گرایشهایی چون روابط عمومی، روزنامه نگاری، خبرنگاری، مدیریت رسانه، ارتباطات و فرهنگ، تبلیغات بازرگانی، تولید و کارگردانی و...در کشور ما وجود دارد توصیه می کنم کسانی که تمایل به ادامه تحصیل دارند از همان ابتدا روی یکی از این گرایشها منطبق با علایق خود متمرکز شوند تا در آینده در ان گرایش خاص حرفی برای گفتن چه در تدریس چه در کار و چه در تالیف داشته باشند.

 

فکر می کنم یکی از بهترین و جالب ترین و جذاب ترین رشته های حال حاضر در علوم انسانی علوم ارتباطات است فقط کافی است این را باور کنیم.

 

 با تشکر از جنابعالی که وقتتان را در اختیار این وبلاگ قرار دادید.

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 17 بازدید